You are currently viewing Jak oszczędzać pieniądze na środkach chemicznych? 1 ze sposobów

Jak oszczędzać pieniądze na środkach chemicznych? 1 ze sposobów

Jak oszczędzić pieniądze

Proste oszczędzanie

W czasach wiecznych podwyżek i galopującej inflacji ponownie musimy nauczyć się jak oszczędzać pieniądze. Jednym ze skutecznych sposób na oszczędzanie pieniędzy jak i miejsca w szafkach jest stosowanie skoncentrowanych środków czystości. Poza oczywistą oszczędnością kapitału, chronimy także środowisko naturalne zmniejszając ilość odpadów w postaci pustych butelek z resztami szkodliwych dla środowiska substancji. Sprawdźmy jak przekłada się to w praktyce.

Jak to działa?

Istnieje kilka preparatów o skoncentrowanych składzie do rozcieńczania, które idealnie nadadzą się do domu jak i do firmy. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż dobór składników umożliwia ich codzienne stosowanie. Każdy z dziś przedstawionych środków posiada odpowiednie atesty i został przebadany pod kątem bezpieczeństwa. W moim osobisty mniemaniu niczym nie ustępują gotowym produktom. W wielu przypadkach są bardziej skuteczne. Zastanówmy się w jaki sposób wytwarza się gotowe środki? Pewne substancje chemiczne i odczynniki miesza się ze sobą aby otrzymać pożądany preparat, następnie co? Rozcieńcza się je z wodą. Także kupując koncentrat po prostu nie kupujemy rozcieńczonego płynu jak to ma miejsce w gotowych środkach, a samą mieszankę substancji. Jak oszczędzać pieniądze na środkach chemicznych?

Porównanie

W naszym porównania użyjemy powszechnie używany środek o nazwie Clin firmy Henkel. Jest to preparat przeznaczony do czyszczenia powierzchni zmywalnych oraz powierzchni szklanych. Jego odpowiednikiem w formie koncentratu będzie koncentrat Forlux ZC 207.

Średnia cena rynkowa Clina w pojemności 500 ml wynosi ok  6zł czyli 12 zł 1L gotowego produktu. Średnia cena koncentratu Furlux to 39 zł za 2L = 19,5 zł / 1l. Producent zaleca proporcję 30 ml na 1l. wody. Osobiście używam roztworu 50 ml/ 1l, taki też przyjmiemy do kalkulacji. Litr koncentratu za 19,5 zł wystarcza na zrobienie 20 butelek po 1l mocnego płynu do powierzchni zmywalnych. Daje nam to 0,98 zł za jeden litr identycznie działającego płynu. Gotowy płyn wypada blado na tle koncentratów. W typowym gospodarstwie domowym nasz przykładowy środek kupowany jest raz w miesiącu co daje nam wydatek rzędu 72 zł rocznie. Koncentrat zaś kosztuje 12 zł rocznie co daje nam oszczędność ponad 60 zł na rok. Butelka koncentratu ma pojemność 2 litrów także starcza nam średnio na dwa lata użytkowania. Pomyślcie ile zaoszczędzacie na wizytach w sklepie, ponadto koncentrat wystarcza na dwa lata. Co sprawia, iż nie będzie sytuacji w stylu skończyło, się nie mam czym tego posprzątać.

Inne preparaty Forlux

Sprawdzałem także innego typu koncentraty, między innymi koncentrat do mycia podłóg i silnie zabrudzonych powierzchni ZC 208. Tu także stosunek cenowy wypadł podobnie 12:1. Przewagą tego płynu jest duża zawartość skoncentrowanych olejków eterycznych pomarańczy, które pięknie pachną  pozostawiają połysk bez smug oraz co ważne odstraszają insekty. Dzięki niemu ZC 208 pozbyłem się rybików cukrowych z domu. Wystarczyło kilka aplikacji i już! Ślad po tych co prawda nieszkodliwych ale niezbyt estetycznych robaczkach zniknął. Poza tymi właściwościami płyn poprostu świetnie pachnie.

Podsumowanie

Jak oszczędzić pieniądze na środkach chemicznych? Zmieniając gotowe płyny na koncentraty jesteśmy w stanie oszczędzić nawet do 150 zł rocznie, nie wliczając w to innych pozytywnych aspektów jak ochrona środowiska, oszczędność miejsca w szafkach oraz czasu straconego na podróż do sklepu co miesiąc. Kalkulacja jest prosta, a zmiana preparatów może przynieść same korzyści. Podany przykład odnosił się do warunków domowych, pomyślmy jak duże oszczędności może przynieść stosowanie koncentratów przez firmy np. sprzątające lub Hotele. Taka zmiana może realnie wpłynąć na poprawę kondycji finansowej firmy lub instytucji.

Forlux gdzie kupić?

Klikając linki poniżej znajdziecie pełną gamę koncentratów. Osobiście używam 3 środków z serii koncentratów Forlux:

  • ZC 207 – idealny do powierzchni szklanych, luster itp. Służy jako plyn do mycia szyb
  • ZC 208 – o zapachu pomarańczy jako płyn do podłogi oraz wszelkich powierzchni zmywalnych
  • SC 201 – do mycia sanitariatów idealny do łazienki myje i dezynfekuje pozostawiając powierzchnie lśniące